Sıcak Gelişme: SEC Başkanı, Spot Ethereum ETF için Tarih Belirtti!

Potansiyel Ethereum ETF ihraççıları, SEC’in geçen hafta sonuna kadar taslak başvuruları hakkında yorum yapmasını bekliyorlardı. Bununla birlikte SEC, konuya ilişkin sessizliğini korudu. Bugün sıcak bir gelişmede SEC Başkanı Gary Gensler, Ethereum ETF’ler için olası bir tarihi işaret etti. Buna göre Gensler, Ethereum spot ETF S-1’in yaz aylarında onaylanmasını bekliyor.

SEC Başkanı: Ethereum ETF’ler S-1 onayını yaz aylarında alır!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, kısa süre önce spot Ethereum ETF başvurularına yeşil ışık yaktı. Bununla birlikte, bu ürünlerin ticaretinin başlaması için S-1 formlarına onay vermesi gerekiyor. Bir süredir piyasa, bu onayın ne zaman olacağına yönelik tahminlerle çalkalanıyor. Nihayet SEC Başkanı Gary Gensler, konuya ilişkin bir zaman aralığına işaret etti. Gensler, ABD Senatörü Bill Hagerty ile yaptığı görüşmede S-1 formlarının yaz sonuna kadar onaylanacağını öngörüyor. Fox muhabiri Eleanor Terrett, gelişmeyi X hesabından şu açıklamayla duyurdu:

Ayrıntılara açıklık getiriyorum: Gensler “bu yaz boyunca” derken Hagerty “yaz sonuna kadar” dedi.

Gensler: “Bu yaz boyunca bir zaman öngörüyorum…”

Hagerty: “Bana bu başvuruların yaz sonuna kadar onaylanacağını belirtiyorsanız, bunu takdir ediyorum.

Gensler’in beklentisi, piyasa analistlerinin onayın Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşeceği yönündeki tahminleriyle örtüşüyor. SEC daha önce Mayıs ayında spot Ethereum ETF‘leri için 19b-4 başvurularını onayladı. Bununla birlikte, bu ETF’lerin ticarete başlaması için S-1 başvurularının ek onayı gerekiyor.

Potansiyel spot Ethereum ETF ihraççıları bekliyor

İhraççılar SEC’in bu taslaklar hakkında 7 Haziran’da yorum yapacağını tahmin ediyordu. Ancak, en az iki ihraççı henüz hiçbir şey almadı. Bir kaynak, yorumların bu hafta geri gelmesini beklediklerini söyledi. Bu durum SEC Başkanı Gary Gensler’in geçtiğimiz hafta CNBC’de S-1 formlarının onaylanmasının “biraz zaman alacağını” söylemesinin ardından geldi. Sürecin tam olarak ne kadar süreceği belli değil. Bir kaynak daha önce, S-1 formlarının hazır olmadan önce en az iki tur daha taslak dosyalamadan geçmesini beklediklerini söylemişti.

Ethereum ETF lansmanları için hazırlanıyor

S-1 formları, spot Ethereum ETF’lerinin ticaretin başlamasına yönelik iki aşamalı bir sürecin ikinci adımı. İlk adım, 23 Mayıs’ta gerçekleşen 19b-4 formlarının onaylanmasıydı. Taslak dosyalar ayrıca birkaç ayrıntıyı da ortaya koyuyor. BlackRock ETF’sini 10 milyon dolarla tohumlarken, Franklin Templeton %0,19’luk bir ücretle başlamayı planlıyor.

Spot Ethereum ETF’leri hayata geçtiğinde, önemli bir soru spot Bitcoin ETF‘lerinin başarısını kopyalamaya çalışıp çalışamayacakları olacak. Bitfinex Türevler Başkanı Jag Kooner, spot Bitcoin ETF’lerine giden akışların yaklaşık %10-20’sini getireceklerini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x