Orban, Putin ile görüşmüştü; Budapeşte, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’un Macar mevkidaşı ile görüşmesini iptal etti

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto‘nun 8 Temmuz Pazartesi günü Budapeşte’de yapacağı görüşmeyi, Macar tarafının iptal ettiği bildirildi.

Alman basınının, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na dayandığı haberde, Baerbock’un 8 Temmuz’da Budapeşte ziyaretini gerçekleştirmeyeceği belirtildi. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Baerbock’un, Szijjarto ile yapacağı görüşmeyi Macar tarafının iptal ettiği kaydedildi.

Alman tarafının görüşmenin iptal edilmesinden üzüntü duyduğu aktarılan açıklamada, “İki dışişleri bakanı arasında bizzat yapılacak ciddi ve dürüst bir görüşme, Başbakan Orban’ın sürpriz ve koordinasyonsuz Moskova ziyareti bakımından çok önemli olurdu” ifadesi kullanıldı.

Orban, dün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmüştü

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün Moskova’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü.

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana ilk defa Kiev’i ziyaret eden Orban’ın Moskova ziyareti hem Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel hem de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından eleştirilmişti.

Michel, barış misyonu yürüttüğünü belirten Orban için “AB dönem başkanlığının, AB adına Rusya ile temas kurma yetkisi yoktur.” ifadesini kullandı.

Borrell da Orban’ın hiçbir şekilde AB’yi temsil etmediğini dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x