Dolarda neler oluyor: Faize hücum… Şifre Mehmet Şimşek’in sözlerinde

BloombergHT ve HaberTürk ortak yayınında Ciner Medya Grup Ankara Temsilcisi Fevzi Çakır’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kripto varlıkları vergi kapsamına alacağız. Bu pakette değil ama bir sonraki pakette muhtemelen borsa kazançlarının da vergilendirilmesine çalışıyoruz. Mevduatı, fonları vergi kapsamına aldık. Tahvilden, bonodan kazanç elde edenleri vergi kapsamına aldık” dedi.

Bakan Şimşek’in borsa kazançlarının vergilendirilmesi için çalışma yaptıklarını söylemesinin ardından Türk hisse senetleri sert düştü. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,62 yükselişle 10.714,07 puandan başlamasının ardından Şimşek’in açıklamalarıyla birlikte düştü. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 2,33 değer kaybederek 10.399,46 puana indi.

Açıklama öncesinde 10.727 bandında hareket eden BIST 100 endeksi açıklamanın ardından 10.399 puana kadar çekildi. BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 248,45 puan azaldı. Toplam işlem hacmi 49,3 milyar lira oldu.

YATIRIMCI DOLARI SATTI FAİZE GEÇTİ

Odatv’nin edindiği bilgiye göre, faizlerin uzun süre yüksek kalacağını gören yabancı, “Borsa’ya vergi haberi” ile hissesini ve dolarını satarak faize geçti. Yatırımcı TL ve faize hücum ederken Kapalıçarşı’da dolar 32,38’e kadar geriledi.

Kızılcahamam Eliz Otel’de partisinin Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözleri sonrası Borsa’da yükseliş gözlendi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 10.431,23 puana yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x