Yaptığınız birikim sayesinde rahatça kredi çekebilirsiniz. Yeni uygulama devreye girdi

BES katılımcılarının acil nakit ihtiyacı durumunda BES sözleşmelerini sona erdirmeden kredi kullanabileceği uygulama haziran ayı itibariyle hayata geçti. SEDDK 2. Başkanı Mehmet Verim, sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgiler verdi.

BES BİRİKİMİYLE KREDİ KULLANILABİLİNECEK

Bireysel emeklilik sistemindeki (BES) katılımcılar yaptığı birikimlerini “alacağın devri yoluyla teminat göstererek” kredi çekerken hem acil nakit ihtiyacını karşılayabilecek hem de hak ve birikimlerini koruyabilecek.

Sabah’ta yer alan habere göre; Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 28 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe koyduğu yönetmelikle, katılımcıların acil nakit ihtiyacı durumunda BES sözleşmelerini sonlandırmadan hesaplarında yaptığı birikimleri devlet katkısı hariç bir şekilde bankalara devrederek kredi kullanmasının önünü açtı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

SEDDK 2. Başkanı Mehmet Verim, ilk olarak 2022’nin ocak ayında açıklanan ve 28 Eylül 2023 tarihinde işleme ilişkin usul ve esasları yapılan uygulamanın haziran ayı itibarıyla hayata geçtiğini ifade etti.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

SEDDK 2. Başkanı Mehmet Verim, ilk olarak 2022’nin ocak ayında açıklanan ve 28 Eylül 2023 tarihinde işleme ilişkin usul ve esasları yapılan uygulamanın haziran ayı itibarıyla hayata geçtiğini ifade etti.

Verim yaptığı konuşmada, BES’te birikimi bulunan katılımcıların bankalardan kullanacakları krediler için ilgili BES hesaplarındaki birikimlerini kredi süresiyle sınırlı olmak üzere bankaya devredip finansmana daha rahat erişim sağlayabileceklerini açıkladı.

Verimli, bu tutarın kredi yükümlülükleri tamamlanana kadar kurum tarafından belirlenen ve bankaların seçeceği emeklilik yatırım fonuna (temlik fonu) devredileceğini belirtti.

“TEMİNAT OLARAK TUTULACAK BİRİKİMLER TEMLİK FONUNDA DEĞERLENECEK”

Verim, bankaların kredi borcu ödenmemesi ihtimalini göz önünce bulundurduğu ve bu ihtimale karşı teminat olarak tutacağı birikimin temlik fonunda değerlenmeye devam edeceğini, hesapta kalan paranın ise sonradan sisteme ödeneceğini, katkı payı tutarları ile beraber katılımcının tercihine göre yatırıma yönlendirileceğini ifade etti.

Kredi borcu ödendiğinde alacağın devri sözleşmesinin sona ereceğini ve temlik fonunda yer alan tutarların bu fondan çıkıp yine katılımcının tercih ettiği fonlara yönlendirileceğini belirten Verim, kredi borcu ödenmediğinde ise banka blokeli bir şekilde temlik fonunda değerlenen payların satışını talep ettiğini, satılan fon paylarından elde edilen tutarla bankanın alacağını aldığını, kalan tutar olursa yine katılımcının BES hesabına aktarıldığını söyledi.

“ALACAĞIN DEVRİ İÇİN 4 AYRI FON BELİRLENDİ”

SEDDK 2. Başkanı Verim, alacağın devri fonlarını kurmak için, alınan karara uygun olarak teklifte bulunan “Anadolu Hayat ve Emeklilik” ile “Türkiye Hayat ve Emeklilik” şirketlerini yetkilendirdiklerini ifade etti.

Verim, alacağın devri için faizli ve faizsiz olmak üzere 4 ayrı fon belirlendiğini, her iki şirketin faizli ve faizsiz fon seçeneği sunacağını, Anadolu Hayat ve Emeklilik şirketinin faizli fonu ile Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketinin faizsiz fonu devreye alındığını, hacmin artacağı öngörüldüğü için kalan fonlar 1 Ocak 2025 tarihinde kullanıma açılacağını söyledi.

Eğitim halini düzenleyen maddeleri sektörün talebi doğrultusunda revize edeceklerini söyleyen Verim, 18 yaş altı katılımcıların sisteme 2 yıl önce dahil olmaya başladığını, kısmen ödeme uygulamasında 5 yıl şartı arandığı için bu alanda henüz bir başvuru oluşmayacağını, kısmen ödeme alanındaki çekişlerin havuzu yüzde 1 etkileyeceğini öngördüklerini ifade etti. Verim, “Hem kısmen ödeme hem de alacağın devri uygulamalarıyla BES’e olan talep daha da artacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x